Dlaczego warto stosować zdrową ekspozycję na słońce?

Zdrowe rytuały

Dlaczego warto stosować zdrową ekspozycję na słońce?

Nasze ciała zostały tak zaprojektowane, aby odnosić korzyści z ekspozycji na słońce.

Marc Sorenson napisał świetną książkę pt. „Embrace the Sun”, w której udowadnia, dlaczego światło słoneczne jest podstawą do utrzymania optymalnego zdrowia i długiego życia.
Oprócz obniżenia ryzyka rozwoju różnych nowotworów, w tym czerniaka (!), ekspozycja na słońce radykalnie zmniejsza ryzyko rozwoju chorób autoimmunologicznych (choroby, w których organizm identyfikuje własne białka i inne struktury jako obce i niszczy je), zmniejsza tez ryzyko wielu innych chorób, w tym cukrzycy typu 1, chorób serca, stwardnienia rozsianego, osteoporozy.

Sorenson wspomina także o wynikach badań z Finlandii, w których wykazano, że suplementacja witaminy D zmniejszyła ryzyko rozwoju cukrzycy typu 1 od 5 do 6 razy.
Porównując dzieci z Wenezueli, które mają dostateczną ekspozycję na słońce, fińskie dzieci miały 400 razy większe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 1.

Pamiętajcie, że przyjmowanie suplementu witaminy D nie wywoła produkcji żadnych substancji, które powstają w wyniku ekspozycji na słońce. Co więcej, badania sugerują, że najlepszym, najbardziej skutecznym sposobem na podniesienie poziomu witaminy D jest ekspozycja na słońce, a nie sama suplementacja. Dlatego rozsądna ekspozycja na światło słoneczne połączona z suplementacją to najskuteczniejszy sposób na zoptymalizowanie poziomu witaminy D.

Oczywiście, niezależnie od pory roku, unikajmy oparzeń słonecznych. Gdy Twoja skóra zmieni kolor na najjaśniejszy odcień różu, przenieś się do cienia lub zasłoń się, ponieważ W tym momencie Twoje ciało już nie odnosi korzyści i zatrzymuje produkcję witaminy D.

Także pamiętajmy – należy unikać oparzeń słonecznych, a nie ekspozycji na słońce oraz że czas ekspozycji powinien być różny w zależności od rodzaju skóry.

 

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

.

Dlaczego warto stosować zdrową ekspozycję na słońce?

Zdrowe rytuały

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

.